The Parish Council is the local governing body of an Anglican church. It is responsible for governance, strategic direction, providing oversight of finance and property issues relating to the church. Our Parish Council consists of – the Senior Minister, 3 Wardens (who are specifically responsible for finance, legal matters, property and staffing) and others who are members of the church.

Parish Council meet monthly and minutes are located in a folder in the pigeon holes in the foyer or can be provided on request to church attendees.

If you are a part of St Alfred’s and have any questions, concerns or feedback for Parish Council, please contact us or speak to any of the representatives.

2021 - 2022 Parish Council representatives

Wardens

 Doug Mitchell (Chairperson), Georgina Caillard, Jeanette Ketharanathan.

 

Parish Council

The Wardens, Ash Naylor, Bill Murcutt, David Hamer, Graham Keen, Michael Collie, Rick Jacobs.

 

Incumbency Committee

Bill Austin, Doug Mitchell, Jeanette Ketharanathan.

 

Governance

  St Alfred's Child Safe Officer is Peter MacPherson. (See the Child Safe policy below for further information.) The following lists the policies that St Alfred's follow.  Clicking on the document download button will take you to the pdf. Please contact the Senior Minister if you have any questions.

Status: Commenced
Commencement: 11th Jul 2022
Expires: Jul 2024

 

Status: Commenced
Commencement: 16th Feb 2015
Expires: N/A

Finance and Accounting

Status: Commenced
Commencement: 18th July 2022
Expires: Aug 2024

Status: Commenced
Commencement: 10th Dec 2014
Expires: 10th Dec 2024
Comment: Adopted 23rd Nov 2014 at AGM

Status: Adopted
Commencement: April 2018
Expires:  N/A

Status: Adopted
Commencement: 18 Jul 2022
Expires:  N/A

Status: Commenced
Commencement: 18th July 2022
Expires: Aug 2024

Status: Adopted
Commencement: 11 July 2022
Expires: July 2024